Očkování

V naší ordinaci provádíme očkování jak povinné ze zákona - viz očkovací kalendář, tak očkování nepovinné doporučené.

Před očkováním zhodnotíme zdravotní stav dítěte, v případě rýmy nebo lehkého infektu dítě prohlídneme a zvážíme, zda je očkování možné nebo zda je vhodnější je odložit. Děti v inkubační době infekčních chorob (např. neštovice) se také neočkují, až na výjimky, kdy chceme navodit očkováním rychlou ochranu v případě, že dítě bylo prokazatelně    v kontaktu s infekční osobou v krátké době (obvykle do dvou dnů  po kontaktu), a to pouze u některých nemocí (např. neštovice, žloutenka).

 

Před očkováním

doporučujeme přečíst úplné informace výrobce o příslušné očkovací látce, kde jsou vyjmenovány všechny známé nežádoucí účinky vakcín.
Příbalové letáčky používaných očkovacích látek naleznete zde.

 

Po očkování

Vám doporučíme dítě šetřit - podle druhu vakcíny obvykle 24hod, v tuto dobu je vhodné dítě zvýšeně pozorovat, přeměřit minimálně jednou  denně teplotu a vynechat sportovní aktivity, např. organizovaná plavání, tělocvik, jiné sportovní aktivity, rehabilitační cvičení a zejména kontakt s nemocnými lidmi. Po příchodu domů je možné na místo po očkování přiložit chladný obklad. V případě teploty nad 38 st. C (pokud měříme v konečníku pak 38,5 st.C) podáme léky na snížení teploty v adekvátním množství dle hmotnosti dítěte. Vždy Vám vhodnou dávku léků doporučíme  po očkování při odchodu z ordinace.
Počítejte, prosím, že po aplikaci vakcíny je nutné setrvat 30 minut v čekárně kvůli možným bezprostředním reakcím po očkování.

Každou neočekávanou reakci po očkování hlaste očkujícímu lékaři a případně také  zde.

V každém věku vám nabízíme nepovinné očkování, které považujeme v té době smysluplné.

  • U kojenců je to zejména ochrana proti pneumokokům, rotavirům, meningokokům.
  • U batolat a předškolních dětí  kromě toho ochrana proti virové hepatitidě A a planým neštovicím.
  • U školních dětí doporučujeme ochranu proti viru klíšťové encefalitidy.
  • U starších školních dětí přeočkování proti meningokokům a očkování proti HPV infekcím.

Všem věkovým kategoriím na podzim každý rok očkování proti chřipce.

 

Některá doporučená očkování :

  • Očkování proti meningokokovým infekcím

Ve výskytu onemocnění existují dvě období se zvýšeným výskytem těchto onemocnění. Kojenecký  a batolecí věk, a potom pubertální období. 

Další rizikem jsou situace, kdy dochází ke zvýšenému výskytu lidí  společně na malých prostorách spojenému s fyzicky náročnou aktivitou – diskotéky, internáty, sportovní soustředění apod.  Proto doporučujeme ideálně očkování zahájit v kojeneckém věku, děti nenaočkované v kojeneckém věku doočkovat do začátku puberty. U dětí, které v rizikovém období (např. puberta) mají od základního schématu déle než 5let, je doporučeno podat posilující dávku.

Existují dva typy očkovacích látek, jedna chrání proti meningokokovým infekcím způsobenými  kmenem typu B (Bexsero, Trumemba), druhá chrání proti meningokokovým infekcím způsobenými kmeny typu A, C, w, Y (Menveo, Nimenrix). Není možné říci, že jedna vakcína je lepší než druhá, k dosažení maximální ochrany před infekcí je třeba podat oba typy vakcín. 

Od 1. 1. 2022 novinka v očkovacím kalendáři -  očkování proti meningokokovým onemocněním plně hrazená ze zdravotního pojištění dětem mezi 14. a 15. narozeninami.

  • Očkování proti rotavirovým infekcím

Očkovací látka Rotarix – 2. dávky aplikované mezi 6. - 24.týdnem, nebo očkovací látka Rotateq – 3 dávky mezi 6.-32. týdnem, rozestupy mezi jednotlivými dávkami minim. 4 týdny, nejpozději je možno začít očkovat ve 12. týdnu, očkovací látka se podává přímo do úst kojence.

 

  • Očkování pro viru klíšťové encefalitis

Očkovací látka FSME – IMMUN - Základní očkovací schéma je stejné pro všechny osoby od 1 roku a skládá  se ze tří dávek vakcíny. První a druhá dávka má být podána v 1 až 3 měsíčním intervalu. Pokud je třeba dosáhnout imunitní odpovědi rychle, může být druhá dávka podána už za dva týdny po první dávce ve zrychleném schématu. Před aplikací prvních dvou dávek je vhodné zajistit, aby dítě nebylo v kontaktu s klíšťaty (repelent, ochranný náramek). Po prvních dvou dávkách se očekává dostatečná ochrana pro nadcházející sezónu klíšťat. Třetí dávka by se měla podat za 5 až 12 měsíců po druhé vakcinaci. Po třetí dávce je očekávaná ochrana nejméně po dobu 3 let. Aby bylo dosaženo imunity před začátkem aktivity klíšťat, která začíná v brzkých jarních měsících, doporučujeme první dvě dávky vakcíny podat nejlépe již během zimních měsíců.

Další přeočkování následují pravidelně v intervalech 3 až 5 let.